Brytyjski rząd zaleca zakrywanie twarzy w zamkniętych pomieszczeniach

Brytyjski rząd zaleca zakrywanie twarzy w zamkniętych pomieszczeniach

Brytyjski rząd poinformował o tym, że mieszkańcy Anglii powinni zasłaniać usta i nos w zamkniętych pomieszczeniach, a także w komunikacji miejskiej. Zasada ta ma obowiązywać we wszystkich miejscach, w których utrzymanie dystansu społecznego jest niemożliwe.

Rząd opublikował 50 stron wytycznych dotyczących tego, jak wyglądać będzie stopniowe znoszenie ograniczeń wprowadzonych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Odnoszą się one do terytorium Anglii. W Szkocji, Irlandii Północnej i Walii obowiązują inne zasady – władze poinformowały o przedłużeniu wprowadzonych ograniczeń.

Rząd zaleca, aby zasłaniać usta i nos w komunikacji miejskiej, zamkniętych pomieszczeniach oraz niektórych sklepach. Nie jest to obowiązek, lecz jedynie zalecenie.

W wytycznych znalazł się również zapis o tym, że mieszkańcy Anglii mogą spotykać się z jedną osobą spoza swojego gospodarstwa domowego, o ile spotkanie to będzie odbywało się na zewnątrz i zachowany zostanie dystans 2 metrów. Ponadto możliwe będzie swobodne wychodzenie z domu w celu aktywności fizycznej oraz odwiedzanie dowolnej otwartej przestrzeni (np. plaża, park narodowy).

Do pracy mogą również wrócić osoby pracujące na zewnątrz (np. budowlańcy) oraz w zakładach przemysłowych, w których wprowadzone zostaną środki minimalizujące ryzyko zakażenia.

Boris Johnson zapowiedział także kolejne etapy znoszenia ograniczeń. Jeżeli sytuacja na to pozwoli, od 1 czerwca ruszy proces otwierania szkół i sklepów. Wznowione mają zostać także imprezy kulturalne i sportowe – jednak bez publiczności.

Natomiast na kolejnym etapie (najwcześniej od 4 lipca) przewiduje się, że możliwe będzie otworzenie salonów piękności, fryzjerskich, pubów, hoteli i restauracji. Konieczne będzie jednak zachowanie pewnych zasad dystansu społecznego.

Wprowadzony ma zostać również obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przybywających do UK. Wyłączone są jedynie osoby przyjeżdżające z Irlandii oraz Francji.

Jednocześnie rząd poinformowało o podwyższeniu kar za łamanie zasad – z 60 do 100 funtów. Kara wzrasta dwukrotnie, gdy dana osoba zostanie ponownie przyłapana na wykroczeniu. Maksymalna stawka wynosi 3200 funtów.

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako