Wielka Brytania: Koronawirus nie zwalnia z opłaty czynszu

Wielka Brytania: Koronawirus nie zwalnia z opłaty czynszu

Koronawirus nie zwalnia najemców z opłacania czynszów. Według organizacji zrzeszającej właścicieli wynajmowanych lokali National Residential Landlords Association (NRLA) koronawirusa nie należy traktować jako „zielonego światła” do zaprzestania uiszczania czynszów.

Niedawno zarządzono, że właściciele domów, którzy ze względu na pandemię mają problemy ze spłatą kredytu hipotecznego, mogą ubiegać się o zawieszenie uiszczania rat na okres trzech miesięcy.

Niektórzy najemcy mieli nadzieję, że w związku z taką decyzją, również wynajmujący zrezygnują z pobierania czynszu. Organizacje studenckie wezwały właścicieli lokali do zaprzestania pobierania należności od studentów, którzy wrócili do domów na czas epidemii.

Ben Beadle, dyrektor NRLA podkreśla jednak, że lokatorzy nie powinni traktować koronawirusa jako „zielonego światła” do niepłacenia czynszów. Przyznaje jednak, że w tym trudnym czasie właściciele lokali powinni być jednak bardziej elastyczni dla osób, które mogą mieć problem z płynnością finansową w związku z wybuchem pandemii.

Beadle zachęca lokatorów i landlordów do podjęcia negocjacji. Pewnym rozwiązaniem może być nie tylko całkowite umorzenie płatności za czynsz, ale odroczenie opłat w czasie.

Rząd ogłosił zakaz eksmisji w Anglii i Walii – na razie obowiązuje on przez trzy miesiące. Podobne rozwiązanie rozważa Szkocja.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako