Londyn: Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

Londyn: Uczczono pamięć Żołnierzy Wyklętych

W Londynie uczczono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównymi elementami obchodów był bieg Tropem Wilczym, wystawa, film oraz wykłady historyczne.

W biegu Tropem Wilczym uczestniczyło ok. 300 osób. Zanim do niego doszło, ambasador RP Arkady Rzegocki odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy. Następnie podziękował Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii za to, że kultywują patriotyczne tradycje oraz pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

Gośćmi honorowymi obchodów byli weterani – żołnierz podziemia niepodległościowego Sergiusz Papliński, ps. Kawka, który od 1946 roku mieszka w UK oraz płk Jan Stangryciuk, pilot dywizjonu bombowego 300.

Na biegaczy czekał do pokonania dystans 1963 metrów. Wartość ta nawiązywała do roku śmierci ostatniego Niezłomnego, Józefa Franczaka, ps. Lalek, który poległ w walce czynnej.

Po biegu miał miejsce koncert pieśni patriotycznych. Zorganizowano także wystawę poświęconą 5. Brygadzie Wileńskiej. Uroczystości zakończyły się mszą świętą odprawianą przez ojca Franciszka Szajera.

W Ognisku Polskim w Londynie odbyła się natomiast seria wykładów historycznych oraz wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako