Brytyjska służba zdrowia będzie mogła odmówić pomocy osobom dyskryminującym innych

Brytyjska służba zdrowia będzie mogła odmówić pomocy osobom dyskryminującym innych

W kwietniu tego roku mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowania NHS. Zgodnie z nimi możliwe będzie odmówienie pomocy tym, którzy dyskryminują innych.

Brytyjski personel medyczny będzie mógł odmówić pomocy osobom przejawiającym zachowania homofobiczne, seksistowskie, rasistowskie lub w jakikolwiek sposób obrażające pracowników NHS. Dotychczas zasada ta miała zastosowanie wyłącznie w przypadku pacjentów, którzy zachowywali się agresywnie lub grozili przemocą personelowi medycznemu.

Wyjątkiem od nowych przepisów będą jedynie sytuacje z bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta.

Pewną wątpliwością pozostaje to, jak pracownicy medyczni mają weryfikować, czy zachowanie pacjenta faktycznie było obraźliwe i wynikało z jego poglądów, a nie np. z powodu złego stanu zdrowia.

Dodatkowo osobom, którym odmówi się udzielenia pomocy ze względu na dyskryminację innych, będą zgłaszane organom ścigania. Mogą później za swe zachowanie odpowiadać przed sądem.

Według badania NHS w zeszłym roku ponad jedna czwarta pracowników medycznych była nękana, zastraszana lub atakowana co najmniej raz w roku. Co siódmy pracownik NHS przyznał, że został fizycznie zaatakowany.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako