UK: Ponad 3 mln obywateli UE złożyło wniosek o status osoby osiedlonej

UK: Ponad 3 mln obywateli UE złożyło wniosek o status osoby osiedlonej

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że otrzymało ponad 3 mln wniosków o status osoby osiedlonej w UK. 2,7 mln z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie.

Status osoby osiedlonej (lub status tymczasowy) jest niezbędny, aby obywatele z UE mogli pozostać na Wyspach po 30 czerwcu 2021 roku.

Według danych resortu najwięcej wniosków złożyli Polacy (ponad 512 tys.), Rumunii (ponad 382 tys.) oraz Włosi (ponad 263 tys.).

Spośród rozpatrzonych wniosków 58 proc. nadano status osoby osiedlonej, 41 proc. tymczasowy status osoby osiedlonej, natomiast 1 proc. wniosków zostało wycofanych lub uznanych za nieważne czy też niekompletne. Do tej pory tylko 6 osobom odmówiono przyznania statusu. Wśród Polaków aż 82 proc. osób uzyskało pełny status osoby osiedlonej.

Status osoby osiedlonej nadawany jest osobom, które przez minimum pięć lat nieprzerwanie przebywały w Wielkiej Brytanii. Osoby, które nie spełniają tego warunku, mogą ubiegać się o tymczasowy status osoby osiedlonej. Po upływie wymaganych pięciu lat nieprzerwanego pobytu można będzie go jednak zmienić na pełny status.

Według rządowych informacji ok. 500 tys. imigrantów z UE nie złożyło jeszcze swoich wniosków. Eksperci apelują, aby z tym nie zwlekać i zająć się sprawą legalizacji swojego pobytu jak najszybciej.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako