Większość Szkotów chce niepodległego kraju

Większość Szkotów chce niepodległego kraju

Według danych opublikowanych przez ośrodek YouGov większość Szkotów po raz pierwszy od 2015 roku popiera niepodległość swojego kraju. Specjaliści twierdzą, że ma to związek z Brexitem.

Za niepodległą Szkocją opowiada się 51 proc. badanych. Przeciwnych jest natomiast 49 proc. W badaniu nie brano pod uwagę osób niezdecydowanych i nie mających zdania.

W 2014 roku podczas referendum 55 proc. osób opowiedziało się za pozostaniem w składzie Zjednoczonego Królestwa. W przypadku referendum dotyczącego pozostania w UE za pozostaniem opowiedziało się 62 proc. wyborców.

Wiele osób widzi w niepodległości Szkocji szansę na ponowne członkostwo w UE.

W drugiej połowie roku ma zostać przeprowadzone referendum niepodległościowe. Głosowanie będzie miało wyłącznie charakter symboliczny. Na oficjalne referendum powinien wyrazić zgodę rząd w Londynie. Boris Johnson zapowiedział jednak, że wiążące są wyniki z głosowania przeprowadzonego w 2014 roku.

42 proc. ankietowanych uważa jednak, że w przypadku niepodległej Szkocji sytuacja gospodarcza kraju mogłaby ulec pogorszeniu. Tylko 32 proc. ankietowanych twierdziło, że się polepszy.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako