Przewoźnik kolejowy Northern trafia w ręce państwa

Przewoźnik kolejowy Northern trafia w ręce państwa

1 marca przewoźnik kolejowy Northern straci licencję. Tym samym kontrola nad nim zostanie przejęta przez państwo. Powodem jest niska jakość usług, na którą pasażerowie skarżyli się od miesięcy.

Northern jest największym w Wielkiej Brytanii przewoźnikiem pod względem ilości kursów i liczby tras. W związku z odebraniem mu licencji będzie zarządzany przez publiczną firmę, która podlega brytyjskiemu rządowi.

Usługi kolejowe zostały sprywatyzowane w UK w latach 90. Utworzono wówczas system licencji dla prywatnych przewoźników. W ostatnich latach pojawił się jednak problem z kontraktami, co doprowadziło do renacjonalizacji. Rząd zlecił przygotowanie raportu dotyczącego zmian, jakie powinno się wprowadzić, aby polepszyć jakość usług kolejowych. Jego wyniki mają być znane w najbliższych tygodniach.

Northern jest spółką zależną firmy Arriva. Należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Deutsche Bahn. Jego problemy zaczęły się w maju 2018 roku. Przewoźnik zaczął wówczas odwoływać dziesiątki pociągów dziennie, a większości pozostałych przejazdów towarzyszyły opóźnienia. Arriva w swoim oświadczeniu wyjaśniła, że problemy te związane były ze złym stanem infrastruktury kolejowej.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako