Moneta upamiętniająca Brexit w końcu wejdzie do obiegu

Moneta upamiętniająca Brexit w końcu wejdzie do obiegu

Wybicie pamiątkowych monet dla upamiętnienia Brexitu, do którego pierwotnie miało dojść 29 marca 2019 r., planował poprzednik Sajida Javida na stanowisku ministra finansów, Philip Hammond. Nie chciał ich jednak wprowadzać do obiegu. Planował, że zostanie ich wybitych tylko 10 tysięcy i będą sprzedawane za 10 funtów jako moneta kolekcjonerska. Ten projekt nie został zrealizowany w związku z przesunięciem daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

The Royal Mint
 
@RoyalMintUK
 
 

1/2: On 31 January 2020, The @RoyalMintExp will be running unique tours from 00:01 - 23:00, offering the opportunity to strike the Withdrawal from the European Union 2020 UK 50p Coin, which will be enclosed in special 31 January dated packaging >> http://ow.ly/WZay50y47Jd 

View image on Twitter
 
Początkowo Javid w projekcie monety zmienił tylko datę na 31 października 2019 r., ale zdecydował, że wybitych ich zostanie 10 milionów w trzech wersjach – ze złota, ze srebra oraz ze stopu miedzi i niklu, przy czym dwie ostatnie miały od 1 listopada zostać wprowadzone do obiegu. Przed kolejnym przełożeniem terminu Brexitu państwowa mennica Royal Mint zdążyła już wybić kilka milionów sztuk, które jednak trzeba było przetopić.

Ponieważ w tym tygodniu ustawa o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE weszła w życie, zaplanowane na 31 stycznia opuszczenie UE jest przesądzone. W związku z tym w piątek do obiegu wejdzie około 3 milionów monet, zaś pozostałe 7 milionów w dalszej części roku.

PAP/jr

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako