Nawet jedna trzecia brytyjskich lekarzy jest wypalona zawodowo

Nawet jedna trzecia brytyjskich lekarzy jest wypalona zawodowo

Według wyników najnowszego badania nawet co trzeci brytyjski lekarz może być wypalony zawodowy i cierpieć na syndrom „zmęczenia współczuciem”. Raport podkreśla problem, którym jest nadmierne obciążenie personelu medycznego.

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy opublikowano w BMJ Open. Udział w niej wzięło 1651 osób. Co trzeci ankietowany (ok. 31%) przyznał, że ma oznaki wypalenia zawodowego. Co czwarty respondent określił się jako „bardzo zestresowany”.

Okazuje się, że najbardziej narażeni na wypalenie zawodowe są lekarze rodzinni oraz pracujący na pogotowiu. To w ich przypadku najczęściej sygnalizowano, że są oni wyczerpani i zestresowani pracą. Co trzeci ankietowany przyznał, że cierpi na syndrom „zmęczenia współczuciem”. Z badania wynika, że wielu lekarzy nie potrafi pracować pod presją i obwinia siebie za ewentualne niepowodzenia.

Przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać się m.in. w nieodpowiednim dofinansowaniu służby zdrowia oraz niedoborach kadrowych. Lekarze są zmuszeni pracować więcej.

Niektóre z placówek NHZ walczą z wypaleniem zawodowym. Aby to osiągnąć, oferują m.in. zajęcia jogi, pilatesu oraz fizjoterapię.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako