Wielka Brytania: Druga strona medalu troski o ekologię

Wielka Brytania: Druga strona medalu troski o ekologię

Wielka Brytania uważana jest za jeden z krajów najbardziej przyjaznych ekologii. Z miesiąca na miesiąc spada tutaj zużycie plastików. Jest to możliwe dzięki połączeniu sił osób prywatnych oraz handlu. Troska o przyrodę ma jednak i swoją drugą stronę medalu.

Rządowa grupa Plastic Promises postanowiła ocenić, jakie konsekwencje wynikają z eliminacji plastików. Celem ograniczenia jego zużycia miało być m.in. oczyszczenie wód oceanów ze śmieci.

Wielu producentów, aby wyeliminować plastik, zastąpiło go szklanymi butelkami. Te z kolei więcej ważą, przez co ich transport wytwarza więcej zanieczyszczeń dostających się do powietrza. Niektóre sklepy postanowiły również zamienić plastikowe reklamówki na papierowe. Okazuje się jednak, że papierowe torby rzadziej są poddawane recyklingowi. Ponadto ich ponowne wykorzystanie wiąże się z większą emisją dwutlenku węgla do atmosfery niż w przypadku recyklingu plastiku.

Kolejnym przykładem są papierowe kubki w kawiarniach. Na większości z nich umieszczona została informacja, że mogą zostać poddane recyklingowi. Okazuje się jednak, że tylko jedna trzecia z nich faktycznie jest poddawana recyklingowi (według danych grupy Green Alliance). Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że zakłady przetwórstwa nie są wyposażone w odpowiednią infrastrukturę.

Plastic Promises apeluje, aby eliminowanie plastiku odbywało się w sposób bardziej odpowiedzialny dla środowiska. W tym celu organ podjął współpracę z proekologicznymi organizacjami działającymi na terytorium UK.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako