UK: Niektóre karty kredytowe wkrótce zostaną zamrożone

UK: Niektóre karty kredytowe wkrótce zostaną zamrożone

Wkrótce tysiące kart kredytowych może zostać zamrożonych. Powodem jest wejście w życie nowych przepisów regulujących kwestię zadłużenia. Financial Conduct Authority (FCA) ma nadzieję, że zmniejszy to poziom zadłużenia wśród Brytyjczyków.

FCA ma na swoim koncie skuteczną walkę z firmami pożyczkowymi udzielającymi chwilówek. Podjęte działania sprawiły, że większość pożyczkodawców wycofała się z brytyjskiego rynku. Ci, którzy nadal działają, muszą przestrzegać surowych ograniczeń i liczyć się z tym, że ewentualne procesy przed sądem będą rozpatrywane na korzyść klienta.

Aktualnie przyszła pora na podmioty oferujące karty kredytowe. FCA chce, aby nowe ograniczenia zmniejszyły zadłużenie Brytyjczyków. Banki oraz inne firmy oferujące karty kredytowe musiały zidentyfikować klientów, u których spłata zadłużenia trwa zbyt długo, a odsetki przewyższają samą wartość pożyczki.

Od lutego tego roku karty osób zakwalifikowanych jako klientów ze zbyt wysokim zadłużeniem zostaną zamrożone. Bank i firma pożyczkowa muszą poinformować konkretnych pożyczkobiorców o powodach tej decyzji. Ponadto klient otrzyma plan spłaty zadłużenia z harmonogramem na 18 miesięcy. FCA chce, aby osoby zadłużone zaczęły spłacać swoje długi, a nie głównie odsetki.

Citizens Advice Scotland obawia się, że decyzja FCA odbije się głównie na osobach, które żyją za pożyczone pieniądze. Według statystyk zadłużenie na kartach kredytowych Brytyjczyków spada.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako