Wielka Brytania Czy osoby niepłacące TV Licence nie będą musiały obawiać się kar?

Wielka Brytania Czy osoby niepłacące TV Licence nie będą musiały obawiać się kar?

Według Borisa Johnsona osoby, które nie płacą TV Licence, są dyskryminowane. Obecnie każdy, kto unika tej opłaty, musi liczyć się z postępowaniem karnym. Jego konsekwencją może być nawet wpis do rejestru przestępców.

Boris Johnson odmówił wzięcia udziału w audycji BBC Radio 4. Według „Sunday Telegraph” miało mieć to związek z „proeuropejskim charakterem programu”.

Obecnie każde gospodarstwo domowe jest zobowiązane do uiszczania opłaty TV Licence w wysokości 154,50 funtów rocznie. Opłata dotyczy osób, które oglądają telewizję na żywo, nie tylko za pośrednictwem telewizora, ale również laptopa czy smartfona. Ponadto uiścić powinni ją widzowie platformy BBC iPlayer.

Jeżeli ktoś nie ogląda telewizji, powinien to zgłosić. Podczas wizyty domowej wykwalifikowani technicy sprawdzą, czy faktycznie nikt w gospodarstwie domowym nie ogląda telewizji. Jeżeli wyjdzie na jaw, że TV Licence jest niepłacona, chociaż powinna – na gospodarstwo domowe zostaje nałożona kara w wysokości 1000 funtów. Ponadto prokurator może wszcząć postępowanie karne.

Boris Johnson proponuje, aby postępowanie karne zastąpić postępowaniem cywilnym, które byłoby oparte wyłącznie na systemie kar finansowych.

W zeszłym roku BBC zarobiło na opłacie TV Licence ponad 3,6 mld funtów. Opłatę uiściło 25,8 miliona gospodarstw domowych, czyli większość mieszkańców UK. BBC nie jest jednak przekonane do pomysłu Johnsona. Obawia się zmniejszenia dochodów z tego tytułu.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako