Brytyjskiej firmie produkującej banknoty grozi upadek

Brytyjskiej firmie produkującej banknoty grozi upadek

Brytyjska firma De La Rue to największy na świecie prywatny producent banknotów. We wtorek jej przedstawiciele poinformowali o tym, że istnieje ryzyko upadku działalności. Wcielono plan naprawczy, jednak nie ma gwarancji jego powodzenia. De La Rue w przeszłości drukowała także polskie banknoty. Obecnie drukuje banknoty dla ok. 140 banków centralnych na świecie.

Firma ogłosiła, że w pierwszej połowie tego roku finansowego odnotowała stratę w wysokości 12,1 mln funtów. W zeszłym roku w tym samym okresie wygenerowano zysk w wysokości 7,1 mln. De La Rue wstrzymała wypłatę dywidendy.

Aktualnie prowadzone są działania, których zadaniem jest poprawa sytuacji finansowej firmy. Taka deklaracja nie uspokoiła jednak akcjonariuszy. W ostatnich dniach kurs akcji De La Rue spadł aż o 23,5%.

Firma w ostatnim czasie boryka się z wieloma problemami. W ubiegłym roku straciła kontrakt o wartości 400 mln funtów na produkcję nowych paszportów dla UK (bez napisu „Unia Europejska”). W tym roku bank centralny Wenezueli nie wypłacił firmie zaległych 18 mln funtów. Wszczęto także śledztwo dotyczące podejrzeń o korupcję przy kontrakcie dla Sudanu Południowego. Pewnym problemem jest również większy udział pieniędzy elektronicznych w transakcjach.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako