Partia Pracy chce zmian w przepisach dotyczących wynajmu mieszkań w UK

Partia Pracy chce zmian w przepisach dotyczących wynajmu mieszkań w UK

Partia Pracy chce wprowadzić mechanizmy kontrolne, których zadaniem miałoby być obniżenie cen wynajmu w UK. Ponadto w życie miałyby wejść przepisy, które ułatwią walkę z praktykami nieuczciwych landlordów.

Nazwa robocza projektu to „MOT dla nieruchomości”. Wprowadzone zapisy miałyby na celu poprawę warunków mieszkalnych w sektorze wynajmowanych nieruchomości na terenie UK. Nowością ma być nałożenie na landlordów obowiązku dokonywania corocznych kontroli w wynajmowanych lokalach. Kontrola ta miałaby być wykonywana przez niezależne firmy. Projekt zakłada, aby najemcy otrzymywali wysoką jakość najmu, adekwatną do ceny.

W przypadku, gdy konkretna nieruchomość zostanie uznana za nieodpowiednią, jej właściciele mogą zostać ukarani grzywną nawet w wysokości 100 tysięcy funtów. W niektórych sytuacjach będą mogli być również zmuszeni do niepobierania czynszów od najemców.

Jak się okazało, lokatorzy mogą tracić nawet 10 miliardów funtów rocznie na wynajmie lokalów o nieodpowiednim, niskim standardzie. Według badań 1 na 4 domów w Wielkiej Brytanii nie nadaje się do zamieszkania. Ma to związek m.in. z brakiem ogrzewania, nieprzyzwoitymi warunkami, wilgocią czy też zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Partia Pracy zapowiada także zablokowanie możliwości podwyższania czynszów oraz wprowadzenie dodatków mieszkaniowych. Miałyby być one finansowane przez lokalne gminy.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako