UK: Polak nękany w pracy ze względu na narodowość otrzymał odszkodowanie

UK: Polak nękany w pracy ze względu na narodowość otrzymał odszkodowanie

Damian A. to Polak, który był nękany w miejscu pracy ze względu na swoją narodowość. Mężczyzna postanowił to zgłosić. Sąd właśnie wydał wyrok w jego sprawie. Polak otrzymał odszkodowanie w wysokości 15 tysięcy funtów. Do przestępstwa na tle rasistowskim doszło w restauracji Sizzlers w Magherafelt (hrabstwo Londonderry).

Damian A. regularnie znosił ataki na tle rasistowskim ze strony swojej współpracownicy – June F. Mężczyzna kilkukrotnie słyszał, że powinien wrócić do swojego kraju. Rasistowskie, wulgarne uwagi ze strony kobiety towarzyszyły Polakowi w pracy.

Polak przyznał, że początkowo praca w restauracji Sizzlers mu się podobała. Z czasem jednak zaczął dostrzegać złośliwości ze strony swojej współpracownicy. Nie tylko słyszał od niej rasistowskie uwagi, ale także doświadczał różnych sytuacji. Częste było celowe rozlewanie płynów czy przycinanie dłoni w drzwiach lodówki.

Mężczyzna pracował jako szef kuchni w restauracji Sizzlers od listopada 2016 roku do lipca 2018 roku. Wówczas to firma ogłosiła upadłość. Mężczyzna zgłaszał w miejscu zatrudnienia swoje uwagi. Początkowo w żaden sposób nie zareagowano. Dopiero w listopadzie 2017 roku June F. została zawieszona, a w jej sprawie wszczęto postępowanie dyscyplinarne w związku z wulgarnym zachowaniem.

W grudniu 2017 roku kobieta została jednak przywrócona do pracy. Według sądu było to celowe działanie, na którego skutek Polak nadal był nękany i poniżany w miejscu pracy.

Mężczyzna postanowił skorzystać z pomocy Komisji ds. Równości (Equality Commission). Udało mu się wywalczyć odszkodowanie w wysokości 15 tysięcy funtów, w tym 14 tysięcy funtów za straty moralne.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako