Wielka Brytania: Pracownicy McDonald’s strajkują w całym kraju

Wielka Brytania: Pracownicy McDonald’s strajkują w całym kraju

Pracownicy McDonald’s w Wielkiej Brytanii strajkują. Akcja pod kryptonimem McStrike ma na celu zwrócenie uwagi na postulaty osób zatrudnionych w tej znanej sieciówce. Domagają się oni zmian w polityce zatrudnienia oraz podwyżek. Strajk nadzorowany jest przez międzynarodowy związek zawodowy International Union of Food Workers.

W akcji uczestniczą pracownicy z kilkunastu restauracji znajdujących się na terenie UK. Osoby zatrudnione w McDonald’s przekonują, że stawka, którą otrzymują, jest zbyt niska. Jeden z pracowników skarży się na stawkę £8,8 za godzinę. Jeżeli w danym miesiącu jest zbyt mała liczba godzin do przepracowania, miesięczne zarobki nie są wystarczające na pokrycie podstawowych wydatków.

Pracownicy McDonald’s domagają się m.in. podniesienia stawki godzinowej do £15, wprowadzenia zakazu zaniżania stawek dla najmłodszych pracowników, gwarancję 40 godzin pracy tygodniowo, ustalania zmian z czterotygodniowym wyprzedzeniem, a także uznania brytyjskiego związku zawodowego Bakers, Food and Allied Workers’ Union.

Strajk wspiera nie tylko związek zawodowy BFAWU, ale także organizacja charytatywna walcząca z ubóstwem War of Want, grupa Trades Union Congress oraz John McDonnell, poseł laburzystów.

Rzecznik McDonald’s zapewnił, że restauracje będą dzisiaj otwarte. Przekonywał, że już dawno zaproponowano wprowadzenie umów gwarantujących 40 godzin pracy tygodniowo. Jednak aż 90% pracowników miało się opowiedzieć za pozostaniem przy elastycznych godzinach pracy.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako