UK: Czy wprowadzony zostanie zakaz używania fajerwerków?

UK: Czy wprowadzony zostanie zakaz używania fajerwerków?

Pod rządową petycją dotyczącą zakazu używania fajerwerków podpisało się ponad pół miliona mieszkańców UK. Jak argumentują twórcy petycji, fajerwerki mogą zagrażać zdrowiu oraz życiu zwierząt.

Głośne wybuchy i rozbłyski fajerwerków to horror dla zwierząt domowych, a także gospodarskich i dzikich. Wiele psów i kotów wpada w histerię, gdy słyszy huki petard. Niejednokrotnie w panice uciekają, po czym gubią drogę do domu.

Pojawia się również wiele doniesień dotyczących koni, które w panice uderzają w drzwi stajni lub płoty. Zwierzęta nie zawsze rozumieją, co powoduje rozbłyski i huki.

W sieci można znaleźć wiele filmików, które przedstawiają wystraszone zwierzęta. Kulą się i dygoczą ze strachu. W miniony weekend szczeniak dostał zawału serca na skutek stresu związanego z wybuchami fajerwerków. Ok. 40% psów nie znosi głośnych dźwięków. Wybuchy fajerwerków co rocznie powodują strach u tysięcy zwierząt.

Petycja zakłada wprowadzenie zakazu używania fajerwerków przez osoby prywatne. Wyjątkiem mają być takie dni jak: Guy Fawkes Night (5 listopada), Sylwester, Chiński Nowy Rok oraz Diwali (hinduskie święto światła). Poproszono również o zmiany w przypadku maksymalnej dozwolonej liczby decybeli – ze 120 do 97.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako