W UK powstanie nowa kopalnia węgla. Jest zgoda rządu

W UK powstanie nowa kopalnia węgla. Jest zgoda rządu

Od ponad 30 lat w UK nie powstała żadna głębinowa kopalnia węgla. Teraz pojawiła się szansa na to, by to zmienić. Rząd postanowił nie wnosić sprzeciwu wobec decyzji radnych z hrabstwa Kumbria (północno-zachodnia Anglia).

Kopalnia węgla Woodhouse Colliery ma być zlokalizowana w okolicach Whitehaven. Planuje się, że z dna morskiego zostanie wydobyte rocznie ok. 2,5 mln ton węgla koksującego. Szacuje się, że taka wielkość wydobycia pozwoli na 50 lat eksploatacji złoża. Wydobyty węgiel ma być wykorzystywany w zakładach chemicznych i hutach.

Lokalne wydobycie surowca ma ograniczyć jego import. Pozwoli to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto wraz z powstaniem nowej kopalni zorganizowanych zostanie 500 nowych miejsc pracy – przekonuje firma West Cumbria Mining (WCM) będąca operatorem kopalni.

Po tym, jak radni hrabstwa Kumbria w marcu wyrazili zgodę na budowę kopalni, pojawiły się pewne głosy sprzeciwu. W minioną sobotę rząd Borisa Johnsona poinformował, że nie planuje zgłaszać sprzeciwu wobec decyzji radnych.

Jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z planem, budowa nowej kopalni ruszy na początku 2020 roku. Rozpoczęcie wydobycia planowane jest na 2022 rok. W 2016 roku została zamknięta ostatnia działająca na terenie UK głębinowa kopalnia węgla – znajdowała się ona w hrabstwie North Yorkshire.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako