Brytyjska straż pożarna została negatywnie oceniona za akcję podczas pożaru Grenfell Tower

Brytyjska straż pożarna została negatywnie oceniona za akcję podczas pożaru Grenfell Tower

London Fire Brigade otrzymało negatywną ocenę za akcję podczas pożaru Grenfell Tower. Popełnione błędy oraz zaniedbania systemowe mogły przyczynić się do większej liczby ofiar śmiertelnych podczas pożaru wieżowca. Przypomnijmy, w Grenfell Tower zginęło 72 osoby.

Do pożaru Grenfell Tower doszło 14 czerwca 2017 roku. Ogień strawił 24-piętrowy wieżowiec. Od czasów II wojny światowej był to najtragiczniejszy pod względem ofiar śmiertelnych pożar budynku mieszkalnego w Wielkiej Brytanii.

Śledztwo wyjaśniające okoliczności pożaru w Grenfell Tower było podzielone na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyła samych wydarzeń w nocy z 13 na 14 czerwca 2017 roku. Druga natomiast wskazywała szerszy kontekst, określając m.in. ewentualne błędy konstrukcyjne budynku czy też wykorzystanie łatwopalnych materiałów do ocieplenia wieżowca.

Bezpośrednią przyczyną wybuchu pożaru było zwarcie elektryczne w lodówce w jednym z mieszkań na czwartym piętrze. W ujawnionym raporcie znalazła się także ocena działań London Fire Brigade.

Do wzrostu liczby ofiar przyczynić miało się m.in.: nakazanie mieszkańcom pozostanie w budynku dłużej niż powinni (o ok. godzinę), brak doświadczenia niektórych ekip strażackich w walce z pożarami zewnętrznej części budynku, brak odpowiedniego przygotowania dyspozytorów odbierających telefony oraz zbyt mała liczba pracowników dyspozytorni. Media odniosły się w ten sposób do raportu jeszcze przed jego oficjalną publikacją. Rzeczniczka London Fire Brigade uznała takie działania za niewłaściwe.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako