Irlandia Północna liberalizuje przepisy aborcyjne

Irlandia Północna liberalizuje przepisy aborcyjne

W Irlandii Północnej właśnie weszły w życie nowe przepisy. Mają one liberalizować aborcję. Planowane jest także zalegalizowanie małżeństw jednopłciowych. Sytuacja ta ma być wynikiem kryzysu politycznego w brytyjskiej prowincji.

W styczniu 2017 roku upadł koalicyjny rząd Demokratycznej Partii Unionistów (DUP) i republikańskiej Sinn Fein. W wyniku tego Irlandia Północna nie miała własnych autonomicznych władz. Kraj zarządzany był bezpośrednio ze stolicy Wielkiej Brytanii.

W lipcu 2019 roku przyjęto ustawę o rządzie północnoirlandzkim. Zawarta była w niej poprawka, że jeżeli do północy 21 października 2019 roku rząd nie powstanie, w życie wejdą przepisy, które zliberalizują aborcję i zalegalizują małżeństwa jednopłciowe.

Dotychczas w Irlandii Północnej aborcja była dopuszczana wyłącznie w przypadku zagrożenia życia matki – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Podstawą do dokonania aborcji nie były natomiast inne przypadki, takie jak gwałt, nieodwracalne uszkodzenie płodu czy kazirodztwo. Prawo nie dopuszczało także zawierania małżeństw jednopłciowych.

W ubiegłym roku mieszkańcy Irlandii Północnej opowiedzieli się za liberalizacją przepisów aborcyjnych. Stosunek głosów wynosił wówczas 2 do 1.

Wczoraj po raz pierwszy od 3 lat zebrał się parlament północnoirlandzki. Nie powołano jednak rządu ze względu na nieobecność Sinn Fein. W rezultacie w życie weszły przepisy liberalizujące aborcję. Może jej teraz dokonać również w przypadku gwałtu, nieodwracalnego uszkodzenia płodu czy kazirodztwa.

Małżeństwa jednopłciowe najprawdopodobniej będzie można zawierać od połowy lutego 2020. Do 13 stycznia 2020 roku rząd brytyjski ma przygotować odpowiednie regulacje w tej kwestii.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako