Opublikowano raport ujawniający nielegalne praktyki pracodawców w UK

Opublikowano raport ujawniający nielegalne praktyki pracodawców w UK

Ośrodek analityczny Resolution Foundation opublikował raport, z którego wynika, że 1 na 20 pracowników w UK nie otrzymuje przysługującego mu płatnego urlopu. Co 10. pracownik nie otrzymuje natomiast odcinka wypłaty. Nieuczciwi pracodawcy często wykorzystują niewiedzę pracowników. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku firm zatrudniających niewykwalifikowaną siłę roboczą.

Według raportu Resolution Foundation najbardziej zagrożoną grupą pracowników są osoby powyżej 65. roku życia. To one najczęściej padają ofiarami nieuczciwych pracodawców. Każdy, kto pracuje na pełen etat, ma prawo do 28 dni płatnego urlopu w ciągu roku. Osoby pracujące na niepełną część etatu mogą liczyć na proporcjonalnie mniej dni wolnych.

W przypadku najniższych wynagrodzeń najbardziej zagrożone są osoby poniżej 25. roku życia. To one otrzymują niższą pensję, niż powinny. Często nie obowiązuje ich płaca minimalna lub liczba faktycznie przepracowanych godzin zostaje zaniżona. Nielegalne praktyki pracodawców zauważalne są głównie w sektorze gastronomii oraz hotelarstwa.

Nadużycia widoczne są także w mniejszych firmach, które zatrudniają mniej niż 25 pracowników. Jak zauważają przedstawiciele Resolution Foundation, w Wielkiej Brytanii obowiązują przepisy dotyczące pracy, które nie są w ogóle egzekwowane przez dużą grupę pracodawców.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako