Polska przygotowuje się na twardy Brexit

Polska przygotowuje się na twardy Brexit

Polski rząd za najbardziej prawdopodobny scenariusz w sprawie Brexitu przyjmuje jego twardą wersję już 31 października. Dlatego rusza z kampanią informacyjną.

Z informacji, do których dotarła Rzeczpospolita wynika, że w najbliższy poniedziałek resort spraw zagranicznych ruszy z kampanią informacyjną o tym, jak Polacy powinni przygotować się na „zerwanie z dnia na dzień porozumień wiążących Londyn z Unią”.

Na stronie internetowej ministerstwa pojawi się kompendium wiedzy na temat skutków twardego Brexitu. Informacje będą też publikowane w mediach społecznościowych, gazetach, w radio i telewizji. Podobną akcję, tylko że dla firm, planuje równolegle Ministerstwo Przedsiębiorczości.

Szukamy cały czas rozwiązań, ale Brexit bezumowny jest dziś najbardziej prawdopodobnym scenariuszem

– powiedział Rzeczpospolitej minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Polska prowadzi przygotowania na taki scenariusz od ponad roku. Teraz je nasilamy. Część spraw, na przykład dostępność rynku transportowego dla firm i obywateli, załatwiliśmy na poziomie UE. Prawa obywateli będą chronione na zasadzie wzajemności w prawie krajowym. Dlatego Polacy w Zjednoczonym Królestwie powinni jak najszybciej zarejestrować się w systemie settled scheme. Niepokoi nas bardzo niski poziom rejestracji wśród Polaków na tle innych grup narodowych w Wielkiej Brytanii

-– dodał minister.

Wielka Brytania jest nie tylko naszym 2. największym partnerem handlowym Polski. To także najważniejszy kierunek lotów z polskich lotnisk. Rzeczpospolita alarmuje, że ci, którzy wylądują na Wyspach 31 października po 23:00, „nie zostaną wpuszczeni bez ważnego paszportu”. Przestaną też obowiązywać unijne umowy o ubezpieczeniu kosztów leczenia. A to tylko dwa przykłady na długiej liście zmian prawnych czekających Polaków udających się po Brexicie na Wyspy.

jr

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako