Bezpłatne badania serca w całej Anglii

Bezpłatne badania serca w całej Anglii

W październiku startuje program, którego celem jest wczesne wykrywanie chorób serca. W 320 aptekach w Anglii można będzie wykonać bezpłatne podstawowe badania.

Badanie będzie obejmowało sprawdzenie ciśnienia krwi oraz wykonanie testów na cholesterol. Dodatkowo za pomocą elektrokardiogramów możliwe będzie wykrycie arytmii serca. Farmaceuci, którzy zauważą u pacjentów niepokojące objawy, skierują ich do swojego lekarza rodzinnego w celu dalszej diagnostyki. Osobom biorącym udział w badaniu udzielone zostaną także wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia.

Na projekt zostało przeznaczonych ok. 13 miliardów funtów. Na początku udział w nim wezmą tylko niektóre z aptek w Anglii, jednak z czasem ma on zacząć obowiązywać na terytorium całego kraju. Celem projektu jest zapobiegnięcie ok. 150 tysiącom zawałów serca oraz udarów mózgu.

Program pilotażowy działa już w aptekach m.in. w Southwark, Lambeth oraz Dudley. Zauważono, że stan zdrowia chorych poprawił się, a lekarze rodzinni mają nieco mniej pracy i mogą poświęcić zaoszczędzony czas innym pacjentom.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako