Czy korzystanie z zestawu głośnomówiącego podczas prowadzenia auta będzie zakazane w UK?

Czy korzystanie z zestawu głośnomówiącego podczas prowadzenia auta będzie zakazane w UK?

Niektórzy brytyjscy posłowie sugerują, aby wprowadzić zakaz korzystania z zestawów głośnomówiących podczas prowadzenia samochodu.

Posłowie z Komisji ds. Transportu zauważają, że aktualne przepisy sprawiają mylne wrażenie, że korzystanie z zestawów głośnomówiących podczas prowadzenia samochodu jest bezpieczne. Większość z nich uważa, że podobnie jak korzystanie z telefonu, także i one zwiększają ryzyko kolizji. Odbieranie połączeń podczas prowadzenia pojazdu skutkuje rozproszeniem uwagi kierowcy – bez względu na to, czy używamy do tego rąk, czy nie.

Trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Raport z nich ma zostać opublikowany pod koniec 2019 roku. Jeżeli brytyjski rząd poprze zakaz korzystania z zestawów głośnomówiących podczas prowadzenia samochodu, najprawdopodobniej zostanie on wprowadzony w Anglii i Walii.

W 2017 roku na brytyjskich drogach zginęły 773 osoby. W wypadkach, do których przyczynili się kierowcy korzystający z telefonu komórkowego, zginęły 43 osoby, a 135 osób zostało poważnie rannych.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako