Brytyjscy żołnierze wezmą udział w amerykańskiej misji w Zatoce Perskiej

Brytyjscy żołnierze wezmą udział w amerykańskiej misji w Zatoce Perskiej

Brytyjski rząd podjął decyzję o dołączeniu do amerykańskiej misji prowadzonej w Zatoce Perskiej. Jej celem ma być ochrona statków handlowych. Związane jest to z zatrzymaniem brytyjskiego tankowca Stena Impero w lipcu tego roku.

Ben Wallace pełniący funkcję ministra obrony podkreślił, że podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa handlu międzynarodowego w cieśninie Ormuz. Decyzja o wysłaniu brytyjskich jednostek w ten region ma zwiększyć ochronę przeprawiających się tym szlakiem brytyjskich statków handlowych.

W Zatoce Perskiej przebywał niszczyciel HMS Duncan oraz fregata HMS Montrose. W ostatnich tygodniach to one zajmowały się eskortowaniem statków przepływających cieśniną Ormuz. Duncan ma jednak zostać skierowany na prace techniczne pod koniec roku. Wówczas zastąpi go fregata HMS Kent.

USA rozpoczęło wstępne rozmowy z innymi państwami, w tym Niemcami, Francją i Polską. Żaden kraj nie podjął jednak decyzji o dołączeniu do misji.

Pomimo przejęcia Stena Impero Wielka Brytania nie zdecydowała się na zaostrzenie sankcji wobec Iranu. Tankowiec został przejęty 19 lipca przez Gwardię Rewolucyjną. Znajdował się on wówczas na wodach międzynarodowych w cieśninie Ormuz. Według Iranu Stena Impero zderzył się z łodzią rybacką, nie reagując na wezwania pomocy.

Przejęcie Stena Impero miało być odwetem za zatrzymanie przez Brytyjczyków irańskiego tankowca Grace 1. Do zatrzymania doszło u wybrzeży Gibraltaru. Powodem miały być podejrzenia o próbę naruszenia sankcji Unii Europejskich nałożonych na Syrię. Teheran jednak temu zaprzecza.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako