Imigrant z Rumunii notorycznie łamiący prawo nie może zostać deportowany z UK

Imigrant z Rumunii notorycznie łamiący prawo nie może zostać deportowany z UK

Imigrant z Rumunii, który był karany m.in. za posiadanie noża oraz rabunek, nie może zostać deportowany z Wielkiej Brytanii. Powodem są unijne regulacje.

20-letni Denis V. mieszka wraz ze swoją rodziną w Wielkiej Brytanii od 2007 roku. Rumuński imigrant ma na swoim koncie liczne wyroki. W sumie został skazany 14 razy za 20 różnych przestępstw (od lipca 2014 roku do marca 2017 roku). Urzędnicy Home Office chcieli deportować mężczyznę do jego kraju rodzimego. Denis V. został uznany za uporczywego przestępcę.

Okazało się jednak, że mężczyzny nie można deportować. Zgodnie z unijnym prawem po 5 latach mieszkania w Wielkiej Brytanii imigrant nabywa dodatkowe prawa, co uniemożliwia jego deportację.

Urzędnicy Home Office postanowili się jednak nie poddawać. W ciągu tych 5 lat mężczyzna przebywał w więzieniu, co zgodnie z brytyjskim prawem przerywa ciągłość legalnego pobytu w kraju. Sąd odrzucił ten argument, ponieważ Denis V. był sądzony jako nieletni i nie można było go skazać na karę więzienia. Jego pobyt w UK ostatecznie został uznany za nieprzerwany. Według strony unijnej wcześniejsze wyroki karne nie stanowią podstawy realnego zagrożenia dla społeczeństwa.

Sprawa trafiła do sądu apelacyjnego. Ten orzekł, że ma zostać przeprowadzona ponownie.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako