„Polacy wracają dla dzieci, do starych rodziców. Nie dla 500+”

„Polacy wracają dla dzieci, do starych rodziców. Nie dla 500+”

Mogłoby się wydawać, że Polacy wracają dlatego, że standard życia w Polsce się zdecydowanie poprawił. Okazuje się, że nic bardziej mylnego. Powody powrotów bardziej dotyczą życia rodzinnego

– mówił w TOK FM dr Mariusz Dzięglewski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Niedawno ukazała się jego książka pt. Powroty do (nie)znanego kraju. Strategie migrantów powrotnych.

Dr Dzięglewski twierdzi, że są dwa powody, które skłaniają emigrantów do powrotu albo przynajmniej do refleksji o tym. Pierwszy to narodziny dzieci i ich dorastanie.

Dzieci rosną i idą do brytyjskich, irlandzkich czy hiszpańskich przedszkoli i szkół, a rodzice zaczynają dostrzegać, że ich dzieci nawiązują coraz silniejsze relacje i więzi ze swoimi, miejscowymi rówieśnikami. I pojawia się pytanie: co będzie za 5-10 lat? Czy te dzieci w ogóle będą chciały wrócić do Polski? Czy coś będzie je z Polską łączyć? Część rodziców mówiła mi wprost, że pozostanie na dłużej oznaczałoby prawdopodobnie pozostanie na zawsze – opisywał socjolog.

Drugi powód to starzenie się rodziców.

Moi respondenci często mówili o tym, że nie mogli usiedzieć w Anglii czy w Irlandii wiedząc, że ich rodzice wymagają opieki, bo stają się coraz starsi, niedołężni, trzeba z nimi pojechać do lekarza czy zrobić codzienne zakupy. To ważny moment, który u wielu osób też decyduje o powrocie.

Inni wracają, bo osiągnęli za granicą założony cel, czyli np. uzbierali pieniędze na budowę domu w Polsce.

Z badań dr Dzięglewskiego wynika, że powracający z emigracji z aprobatą przyjmują zmiany społeczne w Polsce, w tym program 500 plus, unowocześnienie transportu publicznego, czy lepsze drogi. Dla zdecydowanej większości nie są to jednak powody decydujące o powrocie.

Dla części emigrantów Polska przez lata spędzone poza jej granicami stała się krajem nieznanym. Wtedy powrót jest niezwykle trudny – pojawiają się problemy w domu, w pracy, w relacjach. Bywa, że taka osoba wpada w depresję.

Dr Mariusz Dzięglewski jest kierownikiem Pracowni Badań Społecznych. Od dawna zajmuje się tematyką migracji, w tym przemianami tożsamości migrantów czy skutkami migracji. Sam był emigrantem – przez dłuższy czas mieszkał w Irlandii.

Rozmowy z dr Mariuszem Dzięglewskim można posłuchać na stronie tokfm.pl

jr

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako