Nowe zatrucia salmonellą od jaj pochodzących z Polski

Nowe zatrucia salmonellą od jaj pochodzących z Polski

O najnowszych przypadkach salmonelli na Wyspach poinformowała Public Health England. Jej rzeczniczka przekazała, że niektóre zatrucia mają związek ze spożyciem potraw, w których składnikiem były jaja pochodzące z Polski.

O wynikach śledztwa, w którym pojawia się polskie konsorcjum poinformowaliśmy odpowiednie władze w Unii Europejskiej i w Polsce, aby umożliwić uruchomienie odpowiednich kontroli

– powiedziała rzeczniczka Public Health England.

Jak informuje Food Safety News, w tym roku w Polsce już trzy razy wycofywano ze sprzedaży jaja, na których skorupkach wykryto pałeczki salmonelli. Ostatni przypadek miał miejsce maju i dotyczył jaj z kodem 3-PL14271307 pochodzących z fermy Złote Jajko pakowanych w firmie Ovos Sp. z.o.o. W kwietniu identyczny problem był z jajami z kodem 3PL 02181303 pochodzącymi z fermy Jajo Wojciechowicz. W marcu salmonellę stwierdzono na jajach z fermy Drobiu Woźniak, dystrybuowanych przez Jeronimo Martins Polska.

Tegoroczne przypadki zatrucia salmonellą w Wielkiej Brytanii to ciąg dalszy sprawy, która ciągnie się od 2012 roku, od czasu zatruć, do których doszło w wielu państwach Europy.

W latach 2012-2018 poza Wielką Brytanią, gdzie zanotowano ponad 600 zatruć, dotknęły one także obywateli Holandii (prawie 300) i Belgii (200). Według The European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) co najmniej dwie osoby zmarły – pięcioletni chłopiec w Chorwacji i mężczyzna na Węgrzech.

Jak wykazało prowadzone od 2016 międzynarodowe śledztwo, wszystkie przypadki zatruć miały związek ze spożyciem potraw z zawartością jaj pochodzących z Polski. W sumie zatruciu uległo ponad 1400 osób.

jr

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako