Czy brytyjski rząd zostanie pozwany za to, że obywatele UE nie mogli głosować w wyborach do PE?

Czy brytyjski rząd zostanie pozwany za to, że obywatele UE nie mogli głosować w wyborach do PE?

Tysiące obywateli państw UE mieszkających w UK, w tym Polacy, nie mogło oddać swojego głosu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Grupa the3milion broniąca praw obywatelskich chce, aby brytyjski rząd za to odpowiedział.

Tysiące wyborców bez brytyjskiego paszportu musiało zapomnieć o możliwości głosowania w wyborach do PE. Nie znaleźli oni swoich nazwisk na listach osób, które były uprawione do glosowania. W podobnej sytuacji znaleźli się Brytyjczycy, którzy mieszkają poza granicami UK. Karty do głosowania pojawiły się w lokalach zbyt późno lub nie pojawiły się wcale. Uniemożliwiło to oddanie głosu.

Od czwartku grupa the3milion zajmująca się prawami obywatelskimi w UE otrzymała mnóstwo złuszczeń od osób, które nie mogły oddać swojego głosu. Rząd Wielkiej Brytanii może spodziewać się konsekwencji prawnych i pociągnięcia do odpowiedzialności ze względu na złamanie podstawowego prawa obywateli do głosu. Na CrowdJustice prowadzona jest zbiórka na ten cel.

Jak twierdzi specjalista od prawa publicznego John Halford, doszło do naruszenia prawa. Demokracja nie powinna tolerować takich zachowań. Współzałożyciel organizacji the3million Nicolas Hatton uważa, że osoby, które nie mogły oddać swojego głosu, zostały potraktowane jak obywatele drugiej kategorii.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako