Ponad 200 tysięcy funtów wpływu z wjazdu do londyńskiej strefy ULEZ

Ponad 200 tysięcy funtów wpływu z wjazdu do londyńskiej strefy ULEZ

Według danych ujawnionych przez brytyjskie media Transport of London zarabia ok. 220 tysięcy funtów dziennie za pobieranie opłat wjazdowych do strefy ULEZ.

System ULEZ w Londynie uruchomiono w kwietniu. Aktualnie można się z nim spotkać w strefach płatnego wjazdu (Congestion Charge Zone). Docelowo jednak ma zostać rozszerzony na terytorium całego miasta. Trwają prace nad wprowadzeniem go w południowych i północnych gminach Londynu.

Codziennie do strefy ULEZ wjeżdża ok. 17400 pojazdów, których kierowcy zmuszeni są uiścić stosowną opłatę. Każdy taki wjazd to koszt 12,50 funta w przypadku samochodów osobowych lub 100 funtów w przypadku ciężarówek.

Jak się jednak okazuje, już 3/4 samochodów wjeżdżających do ULEZ to pojazdy ekologiczne. Nie da się jednak ukryć, że pozostała 1/4 generuje bardzo wysoki dochód. Szacuje się, że w skali roku może to być nawet 1,5 miliarda funtów.

Warto także wspomnieć, że kierowcy, którzy nie uiszczą stosownej opłaty (a powinni), zostają obciążeni karą grzywny. W przypadku zapłaty następnego dnia jest to 80 funtów, natomiast po upływie 48 godzin – 160 funtów.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako