Rekordowa liczba obywateli UE pracujących w Wielkiej Brytanii

Rekordowa liczba obywateli UE pracujących w Wielkiej Brytanii

Około 2,38 mln obywateli UE było zatrudnionych w Wielkiej Brytanii od stycznia do marca.

Jest to o 98 000 więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Liczba pracowników UE w Wielkiej Brytanii wzrosła o prawie 100 000 do nowego rekordowego poziomu – ujawniły oficjalne statystyki.

W porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2016 r. – krótko przed głosowaniem nad Brexitem – liczba ta wzrosła o 237 000.

Rumuni i Bułgarzy stanowili znaczną część wzrostu liczby pracowników w UE w porównaniu z rokiem ubiegłym. Szacuje się, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku 423 000 obywateli dwóch krajów Europy Wschodniej zatrudnionych było w Wielkiej Brytanii – o 70 000 więcej niż w styczniu i marcu 2018.

Około 925 000 osób pracujących w Wielkiej Brytanii w ostatnim kwartale pochodziło z krajów UE8, które przystąpiły do ​​bloku w 2004 r. - Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii, podczas gdy nieco ponad milion pochodziło z państw członkowskich UE, w tym Niemcy, Włochy, Hiszpania i Francja. Obie te wartości nieznacznie wzrosły w stosunku do poprzedniego roku.

Oddzielne dane dotyczące migracji netto wywołały roszczenia „Brexodus” od głosowania w 2016 r., Ale ONS podkreślił, że szacunki dotyczące zatrudnienia opublikowane we wtorek nie mierzą napływu niedawnych migrantów do Wielkiej Brytanii.

Jonathan Portes, profesor ekonomii w King's College London, powiedział: „W ciągu ostatniego roku wzrost liczby pracowników urodzonych poza Wielką Brytanią odpowiada za nieco ponad połowę wzrostu netto zatrudnienia, co pokazuje, że imigracja nadal ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Wielkiej Brytanii”.

Grażyna P.

Źródło: jerseyeveningpost.com

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako