Cardiff: Marsz na rzecz niepodległości Walii

Cardiff: Marsz na rzecz niepodległości Walii

W Cardiff odbył się marsz osób opowiadających się za niepodległością dla Walii. Na ulicach pojawiło się około 3 tysiące osób. To pierwsze tego typu wydarzenie w historii kraju.

Walia już od okresu średniowiecznego pozostaje częścią Wielkiej Brytanii. Po 1707 roku została włączona do Anglii jako księstwo. Współcześnie jest autonomicznym obszarem UK.

W sobotę (11 maja bieżącego roku) na ulicach Cardiff odbył się pierwszy w historii marsz na rzecz niepodległej Walii. Pochód rozpoczął się pod miejskim ratuszem. Ulicami miasta przeszła manifestacja, której towarzyszyła m.in. celtycka muzyka oraz wymachiwanie walijskimi flagami. Na ulicach rozbrzmiał również hymn Walii „Hen Wlad Fy Nhadau”.

Adam Price z partii Plaid Cymru zauważa, że głosy ludzi co do niepodległości Walii są coraz liczniejsze. Polityk uważa, że kraj lepiej poradzi sobie samodzielnie z problemami, niż będąc pod zależnością UK. Protesty Walijczyków mają również związek z chaosem i niejasnościami wokół Brexitu.

Sondaż przeprowadzony przez ITV Wales donosi jednak, że tylko ok. 12% Walijczyków chce niepodległości kraju. W przypadku Brexitu wyjście z UE poparło 52,5% społeczności przy frekwencji 71,7%.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako