Tylko trzy procent Polaków zainteresowanych statusem osoby osiedlonej w UK

Tylko trzy procent Polaków zainteresowanych statusem osoby osiedlonej w UK

Brytyjskie MSW opublikowało statystyki, z których wynika, iż jak dotąd tylko 2,86 procent Polaków złożyło wnioski o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. System został uruchomiony pod koniec marca tego roku – podaje serwis INNPoland.pl.

Do Polaków zamieszkujących na Wyspach zwróciła się z apelem Przewodnicząca Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK) w Londynie Joanna Młudzińska - aby zabezpieczyć sobie pakiet praw po wyjściu kraju z Unii Europejskiej polscy imigranci muszą jak najszybciej postarać się o status osoby osiedlonej w UK.

Jak zapewniają eksperci proces złożenia wniosku jest nieskomplikowany i zabiera jedynie ok 15-20 min. Cała operacja jest też bezpłatna, co też nie jest bez znaczenia. W przypadku niedopełnienia formalności przez osoby obcego pochodzenia przed końcem grudnia 2020 roku, mogą się one liczyć z poważnymi konsekwencjami. Jedną z możliwości jest to, że zostaną uznane za nielegalnych imigrantów.

Z 27 grup narodowych wywodzących się z państw unijnych zamieszkujących Wielką Brytanię, Polska jest na 26 miejscu pod względem ilości złożonych wniosków. Niski odsetek ubiegających się o status odnotowano też u Litwinów, Słowaków i Czechów.

Dodatkowym problemem dla Polaków zamieszkujących w UK jest możliwość wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez porozumienia. Takie rozwiązanie będzie skutkowało tym, iż Wielka Brytania będzie traktowana jako kraj obcy. Oznacza to, że praca rodaków zatrudnionych na Wyspach nie będzie zaliczać się do stażu emerytalnego.

ark

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako