Polski rząd zachęca Polaków do powrotu i organizuje targi pracy

Polski rząd zachęca Polaków do powrotu i organizuje targi pracy

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 12 maja organizują w Londynie Targi Pracy.
Obecni na nich mają być zarówno przedstawiciele dużych polskich przedsiębiorstw (np. spółki Skarbu Państwa), jak i międzynarodowe firmy (m.in. z branży medycznej, finansowej, telekomunikacyjnej, motoryzacyjnej). Targi mają zachęcić Polaków w UK do powrotu do ojczyzny.

Jako argumenty za powrotem władze w Warszawie wymieniają: „niskie bezrobocie; szybki wzrost pensji; wsparcie państwa dla rodzin, m.in. 500 plus na dziecko; jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Europie; zmiana struktury polskiej gospodarki z imitacyjnej na bardziej innowacyjną, wiele nowych inwestycji polskich i zagranicznych firm”.

Tu spada, tam rośnie

W przesłanym komuniakcie ambasada RP w Londynie podaje też: „W marcu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,9 proc. Dla porównania, w marcu 2015 r. [wtedy rządziała jeszcze koalicja PO-PSL - red.] było to 11,5 proc. (…) Z kolei przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrosło w tym okresie o niemal 700 zł, a w samym tylko 2018 r. aż o 300 zł.”

Ambasada zachwala też: „Działania rządu przyczyniły się m.in. do poprawy warunków prowadzenia biznesu w Polsce. Mówimy o setkach zmian w prawie, które sprawiają, że prowadzenie działalności gospodarczej w naszym kraju staje się coraz łatwiejsze, co z kolei ma przełożenie na politykę rozwojową firm. Inwestorzy zagraniczni chętnie wybierają Polskę na miejsce swoich nowych przedsięwzięć. Co ważne, są to projekty zaawansowane technologicznie i oferujące dobre miejsca pracy.

„Nie zostaniecie pozostawieni sami sobie”

Wciąż jest wiele niewiadomych związanych z Brexitem. Polacy mieszkający na Wyspach mogą więc czuć się zaniepokojeni tym, jak będą wyglądały warunki ich pracy i życia. Tymczasem sytuacja na polskim rynku pracy jest najlepsza od lat, a Polska gospodarka rozwija się najszybciej w Europie. To dobry czas na rozważenie powrotu do rodzinnego kraju. W decyzji mogą pomóc organizowane przez nas w Londynie Targi Pracy

– mówi szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska dodaje:

Polski rynek pracy w wielu zawodach należy dziś do pracownika, który ma coraz większy wpływ na warunki pracy, w jakich przychodzi mu pracować. Przywiązujemy dużą wagę do wspierania rodzin. Dzięki między innymi takim programom jak Rodzina 500+, Dobry Start, Karta Dużej Rodziny czy Maluch+ rodzina stanęła w centrum polityki społecznej państwa. To wszystko sprawia, że decyzja o powrocie do Polski może być łatwiejsza, choć zdaję sobie sprawę, że powrót po latach z emigracji może napawać niepewnością. Bez względu na wiek i sytuację rodzinną wszyscy Polacy powracający do kraju nie zostaną jednak pozostawieni sami sobie.

Targi Pracy odbędą się 12 maja w godz. 9.00 -16.30 w Queen Elizabeth II Centre w Londynie.

jr

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako