Katolickie paszporty dla polskich emigrantów

Katolickie paszporty dla polskich emigrantów

Na pomysł wprowadzenia „paszportów katolickich” wpadł szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, minister Krzysztof Maria Szczerski. Swoje propozycje umieścił w książce pt. „Utopia europejska. Kryzys integracji i polska inicjatywa naprawy” – informuje Newsweek.

Minister nie uściślił jaką dokładnie formę miałby przybrać „paszport katolicki”. Wyjaśnił za to, co miałoby się w nim znajdować oraz czemu miałby służyć.

Dokument miałby zawierać „najważniejsze modlitwy i prawdy wiary” oraz „informacje o wspólnotach katolickich, duszpasterstwach czy o polskich misjach działających w zachodniej Europie”.

Wszystko po to, aby „Polacy emigrujący z Ojczyzny do zateizowanych krajów zachodnioeuropejskich nie ulegli tamtejszym lewicującym modom intelektualnym, ale pozostali wierni Bogu i Polsce”.

Według Szczerskiego: „idea reewangelizacji Europy” może być realizowana przez Polaków, niosących „ogień wiary”. Szczerski jest przekonany, że Polacy mają do spełnienia misję. Odnosi wrażenie, że „wiele krajów czeka na nas, czeka na ojczyznę św. Jana Pawła II, by wskazała na nowo drogę”. – czytamy na łamach Newsweeka.

Krzysztof Szczerski jest z wykształcenia politologiem. Jest też profesorem nauk społecznych i nauczycielem akademickim. W 2007 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był też posłem. W 2015 r. został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP, a od 2017 jest szefem Gabinetu Prezydenta RP. Parokrotnie wymieniano go jako kandydata na ministra spraw zagranicznych.

jr

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako