Brexit już powoduje niedobory leków w aptekach w Anglii

Brexit już powoduje niedobory leków w aptekach w Anglii

Według organizacji, która reprezentuje ten sektor, Brexit przyczynił się do niedoboru niektórych leków w aptekach w Anglii.

Organizacja charytatywna Epilepsy Society stwierdziła, że ​​podaż leków zmienia się cały czas, ale aktualnie pojawiła się kwestia niedoborów niektórych leków stosowanych do kontrolowania napadów padaczkowych. Zdaniem medycznej organizacji, strach przed niedoborem leków w przypadku pacjentów chorujących na epilepsję wzrósł z powodu Brexitu. Zawirowania polityczne mogą mieć wpływ na problemy z dostawami leków. Lęk przed taką sytuacją może tylko nasilać dalsze problemy zdrowotne u chorych.

„Mieliśmy bezprecedensową liczbę połączeń z naszą infolinią i zapytań od ludzi o dostawy leków” - powiedziała rzeczniczka. W samym tylko marcu organizacja otrzymała 18 telefonów z zapytaniem o dostępność leków. Zazwyczaj na infolinii odnotowywano jedno połączenie na pół roku. Widać więc wyraźnie, że problem jest poważny.

Komitet Negocjacyjny Usług Farmaceutycznych (PCSS), który sporządza listę, powiedział, że planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE, w połączeniu z poglądami producentów na UK jako mniej atrakcyjny rynek, spowodowało te istotne problemy.

Leki są zazwyczaj dodawane do listy koncesji, gdy producenci lub hurtownicy podnoszą ceny z powodu takich czynników jak choćby problemy z dostawami. Lista jest uważana za dobrą miarę wzrostu niedoborów.

Grażyna P.

Źródło: „The Guardian”

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako