Ben Nevis: Dwie osoby zginęły podczas lawiny śnieżnej

Ben Nevis: Dwie osoby zginęły podczas lawiny śnieżnej

Wczoraj doszło do tragedii na najwyższym szczycie UK, czyli Ben Nevis. Podczas lawiny śnieżnej dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne.

Ben Nevis to masyw o wysokości 1345 metrów n.p.m. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Masyw górski zbiega do zatoki Loch Linnhe.

Kilka godzin przed tragedią Szkocki Punkt Informacji Lawinowej opublikował komunikat, w którym podniósł stopień zagrożenia lawinowego z wysokiego na najwyższy.

Lawina zeszła wczoraj ok. 11.50. Początkowo informowano o trzech ofiarach śmiertelnych i jednej rannej. Okazało się jednak, że śmierć poniosły dwie osoby, a dwie obniosły obrażenia. Do akcji ratunkowej wykorzystano śmigłowiec. Uczestniczyli w niej wolontariusze ratownictwa górskiego z Glencoe i Lochaber oraz funkcjonariusze Agencji Morskiej Straży Przybrzeżnej.

W tym sezonie zimowym szkockie góry pochłonęły już 10 ofiar śmiertelnych. Jedynie wczorajsza tragedia była spowodowana schodzącą lawiną. Zimą z 2012 na 2013 roku w szkockich górach osiem osób poniosło śmierć pod schodzącymi masami śniegu.

Nadal obowiązuje duże zagrożenie lawinowe w szkockich górach. Masy śniegu mogą schodzić samoistnie oraz zostać wywołane przez wspinających się ludzi. Szkocki punkt Informacji Lawinowych apeluje o rozwagę.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako