Wielu Polaków po powrocie z emigracji do Polski przeżywa szok

Wielu Polaków po powrocie z emigracji do Polski przeżywa szok

„Co powoduje powrotny szok kulturowy? Przede wszystkim zmiany, które zachodzą w kraju ojczystym, u rodziny reemigrantów i w nich samych” – czytamy w artykule o trudnych powrotach do ojczyzny opublikowanym na stronach newsweek.pl.

Lata spędzone poza krajem ojczystym sprawiają, że reemigranci muszą uczyć się funkcjonowania od nowa. „Po pierwsze dlatego, że Polska w wielu aspektach diametralnie się zmieniła, po drugie – zmiany zaszły w samych emigrantach. Kolejny problem stanowią relacje z rodziną, która bardzo często nie rozumie frustracji przeżywanej przez reemigranta”.

To, jak silny będzie szok zależy od ilości lat spędzonych na emigracji. Im więcej, tym dłuższa i trudniejsza będzie adaptacja do nowych warunków

– mówi Aleksandra Juźwiuk z serwisu Powroty, który oferuje Polakom zjeżdżającym do kraju pomoc prawną i psychologiczną.

Zderzenie z polską rzeczywistością

Newsweek podaje przykład Marty, która 8 lat mieszkała w Londynie. Do Wielkiej Brytanii wyjechała zaraz po maturze. Do Polski wróciła, bo jej partner nie wyobrażał sobie życia poza ojczyzną. Po powrocie Marta skupiła się na odbudowywaniu relacji z rodziną i znajomymi. Kryzys nadszedł, gdy zaczęła szukać pracy i boleśnie zderzyła się z polską rzeczywistością.

W Polsce nie ma kultury pracy i to mnie frustruje ogromnie. Szokujące, że pracodawcy wolno wszystko, łącznie z niepłaceniem na czas. W Londynie za każdy dzień zwłoki naliczane są odsetki. (…) W Polsce pracodawca od początku szuka dziury w całym i demotywuje pracownika. To, czego doświadczyłam w Polsce, nigdy nie miało miejsca na Wyspach

– opowiada Marta.

Jak walczyć z szokiem powrotnym? Aleksandra Juźwiuk tłumaczy, że sposobem są rozmowy z bliskimi, sygnalizowanie problemów i wspólne szukanie ich rozwiązań.

Należy stwarzać jak najwięcej sytuacji do konfrontacji, spotkań przy wspólnym stole, by od nowa budować bliskość i przywiązanie. Wielu reemigrantów potrzebuje jednak profesjonalnego wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. Warto też poszukać w swoim otoczeniu grup zrzeszających reemigrantów. Bo nikt tak dobrze nie zrozumie problemu, jak osoba, która sama z nim walczy

– radzi Aleksandra Juźwiuk.

„Osoby, którym nie uda się przezwyciężyć depresji po powrocie, często ponownie wyjeżdżają. To może trwać w nieskończoność – w kraju tęsknią do życia, które wiedli za granicą, na emigracji doskwiera im tęsknota za ojczyzną” – czytamy na stronie newsweek.pl.

 

jr

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako