Wielka Brytania: Facebook usuwa fałszywe konta siejące mowę nienawiści

Wielka Brytania: Facebook usuwa fałszywe konta siejące mowę nienawiści

W ostatnim czasie Facebook usunął ponad 100 fałszywych kont ze swojego serwisu. Wszystkie były odpowiedzialne za sianie mowy nienawiści w UK.

Facebook usunął konta, które jego zdaniem umacniały podziały społeczne, które już i tak istnieją w brytyjskim społeczeństwie. Po raz pierwszy usunięto na raz tak wiele profili w Wielkiej Brytanii. Konta aktywnie działały zarówno na Facebooku, jak i Instagramie. Fałszywe profile były także administratorami grup i stron działających w obu portalach społecznościowych.

Łącznie strony i grupy zgromadziły ponad 175 tysięcy obserwatorów na Facebooku oraz 4500 obserwatorów na Instagramie. Facebook stale zatrudnia nowe osoby, które są odpowiedzialne m.in. za kontrolowanie pojawiających się w serwisie treści, bezpieczeństwo użytkowników oraz współpracę z organami ścigania. Świadczy to o rosnącym znaczeniu mediów społecznościowych w działalności osób promujących mowę nienawiści.

Nieoficjalnie mówi się, że konta należały do osób należących do takich grup jak muzułmanie, środowisko LGBT oraz społeczność mniejszości narodowych w UK. Udostępniano zarówno treści znanych serwisów (np. BBC, New York Times), jak i autorskie artykuły budzące skrajne emocje.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako