Wielka Brytania: aresztowano Polaków wyłudzających zasiłki

Wielka Brytania: aresztowano Polaków wyłudzających zasiłki

Brytyjska policja nawiązała współpracę z polskimi funkcjonariuszami. W wyniku przeprowadzonej akcji zatrzymano 6 osób podejrzanych o handel ludźmi oraz oszustwa, w tym wyłudzanie zasiłków na terenie Wielkiej Brytanii.

W toku prowadzonego śledztwa okazało się, że oszuści fikcyjnie zatrudniali osoby, a następnie pozbawiali ich należnych świadczeń socjalnych. Kwota wyłudzonych zasiłków może przekroczyć nawet kilka milionów funtów.

W akcji udział brali m.in. policjanci z hrabstwa West Midlands, brytyjski Departament Pracy i Zasiłków, śledczy Wydziału do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego KGP, pion kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Europol.

Oszuści wykorzystywali osoby pozostające w trudnej sytuacji życiowej, byli to głównie obywatele Polski. Na początku pokrzywdzonych werbowano do pracy, oferując m.in. atrakcyjne wynagrodzenie. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii osoby te zostawały fikcyjnie zatrudniane. W ich imieniu wyłudzano świadczenia socjalne. Według policji proceder ten ma znamiona handlu ludźmi.

Podczas akcji zatrzymano 6 osób, w tym Polaków. Trwa śledztwo oraz analiza zabezpieczonych dowodów. Według brytyjskiego prawa oszustom może grozić nawet dożywotnie pozbawienie wolności. Polskie prawo przestępstwo handlu ludźmi traktuje jako zbrodnię, która jest zagrożona od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako