2 tysiące funtów za pomoc w zdaniu testu Life in UK – kolejny sprytny pomysł oszustów

2 tysiące funtów za pomoc w zdaniu testu Life in UK – kolejny sprytny pomysł oszustów

Śledztwo przeprowadzone przez BBC ujawniło, że niektórzy obcokrajowcy są w stanie zapłacić nawet 2 tysiące funtów za pomoc w zdaniu testu Life in UK.

Opracowano skuteczny sposób na oszukanie komisji. Osoby zdające test otrzymują niewielki zestaw ze słuchawką oraz mikrofonem. W trakcie testu jest on podłączony do ich telefonu. Oszuści wówczas są w stanie podyktować odpowiedzi, których należy udzielić na arkuszu.

Oszustwo udało się ujawnić jednemu z dziennikarzy BBC. Podszył się on pod imigranta potrzebującego pomocy. Dotarł do osoby, która miała pomóc mu w zdaniu testu. Kontakt z nią nawiązał w jednej ze szkół w stolicy UK, w której kandydaci przygotowują się do egzaminu Life in UK. Swą pomoc w zaliczeniu testu wyliczył na 2 tysiące funtów.

Już w 2018 roku liczba wniosków o obywatelstwo wzrosła o 32% w porównaniu do roku 2017. Oszuści postanowili wykorzystać ten fakt, oferując pomoc w zdaniu testu. Według Home Office ośrodki stosują wiele narzędzi, których zadaniem jest zapobiegnięcie oszustwom. Jak widać, nie zawsze są one skuteczne. Dziennikarzowi BBC udało się zdać test – przed podejściem do niego nie został nawet poproszony o oddanie urządzeń elektronicznych. Bez przeszkód mógł więc skorzystać z „pomocy” w postaci niewielkiej słuchawki.

Według statystyk ok. 20% aplikantów nie zdaje testu Life in UK.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako