Ustawa Homes: jakie zmiany czekają landlordów i lokatorów?

Ustawa Homes: jakie zmiany czekają landlordów i lokatorów?

20 marca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prawach najemców oraz landlordów. Szykują się poważne zmiany, które mają zwiększyć komfort mieszkania w wynajmowanych lokalach.

Zgodnie z zapisami nowej ustawy landlordowie, którzy będą ignorowali skargi lokatorów na temat np. zablokowanej kanalizacji, wilgoci czy braku odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, nie będą bezkarni. Osoby, które wynajmują od kogoś mieszkania lub domy, będą mogły prawnie zmusić właścicieli mieszkań do wykonania niezbędnych napraw. W związku z tym landlordowie będą musieli bardziej dbać o swoje nieruchomości.

Jeżeli sprawa trafi do sądu, ten będzie mógł zobligować właścicieli mieszkań do wykonania konkretnych napraw. Ponadto sądy będą mogły przyznawać odszkodowania poszkodowanym lokatorom. Celem nowej ustawy jest m.in. uchronienie lokatorów przed niehigienicznymi i niebezpiecznymi warunkami.

W przypadku właścicieli, którzy powierzyli wynajem swoich nieruchomości pośrednikom, także oni odpowiadają za pracę agentów. Troska o odpowiedni stan lokalu spoczywa na właścicielach.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako