Zanieczyszczone powietrze na stacjach londyńskiego metra

Zanieczyszczone powietrze na stacjach londyńskiego metra

Stężenie zanieczyszczeń w powietrzu na londyńskich stacjach metra przekracza to, które jest na ruchliwych brytyjskich ulicach. W niektórych przypadkach jest ono nawet 30 razy wyższe.

Największe stężenie cząsteczek PM 2,5 odnotowano na stacjach na linii Northern. Dla przykładu na stacji Hampstead położonej najniżej pod ziemią zarejestrowano średnio 492 mikrogramów cząsteczek PM 2,5 na metr sześcienny. Na londyńskich ulicach stężenie to średnio wynosi 16 mikrogramów na metr sześcienny.

Specjaliści dopatrują się takiego stanu rzeczy m.in. w głębokości oraz wieku tuneli. Podczas podróży metrem do płuc podróżnych trafia 3 razy więcej zanieczyszczeń niż w przypadku przemieszczania się autobusami. Metro jest jednak jednym z najszybszych sposobów komunikacji w brytyjskiej stolicy. Nic więc dziwnego, iż jest to chętnie wybierany środek transportu przez Londyńczyków. Eksperci podkreślają, iż konieczne jest wykonanie kolejnych analiz dotyczących szkodliwości zanieczyszczeń, na które narażeni są pasażerowie podczas podróży metrem.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako