Nowe przepisy dotyczące korzystania z dronów

Nowe przepisy dotyczące korzystania z dronów

Brytyjska policja otrzyma dodatkowe uprawnienia dotyczące kontrolowania latających dronów. Użytkownicy będą musieli posiadać dokumenty uprawniające do korzystania z tego typu urządzeń.

Brytyjski rząd postanowił opracować nowe przepisy po grudniowych incydentach w roli głównej z dronami na lotnisku w Gatwick. Port musiał zostać zamknięty, a loty zawieszone na 36 godzin ze względu na drony latające w jego pobliżu. Poszkodowanych zostało ponad 100 tysięcy pasażerów, których loty zostały odwołane lub przekierowane.

Zmiany dotyczą między innymi powiększenia strefy zakazu przy lotniskach. Według starych przepisów była to strefa do 1 km od granic lotniska i 120 metrów nad ziemię. Zgodnie z nowymi ustaleniami ma ona zostać powiększona do 5 km od granic portów lotniczych.

Z roku na rok zauważa się rosnącą popularność dronów. Są one powszechnie wykorzystywane nie tylko przez hobbystów, ale również przestępców (m.in. do przemycania narkotyków). Od teraz użytkownicy dronów będą musieli wnioskować o specjalne zezwolenia upoważniające do wykorzystania dronów w określonych strefach.

Brytyjska policja zyska większe uprawienia. Funkcjonariusze będą mogli m.in. rekwirować drony, gdy użytkownicy naruszą przepisy, przeszukiwać zawartość urządzeń oraz kontrolować ich właścicieli.

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako