Home Office ogłasza nowe zasady imigracji po Brexicie

Home Office ogłasza nowe zasady imigracji po Brexicie

O nowych zasadach polityki imigracyjnej poinformował minister spraw wewnętrznych Sajid Javid, sam potomek imigrantów z Pakistanu.

Guardian news
 
@guardiannews
 
 

Javid rows back on plans for £30,000 immigrant salary threshold https://www.theguardian.com/uk-news/2018/dec/19/javid-rows-back-on-plans-for-30000-salary-threshold-for-migrants-brexit-immigration?utm_term=Autofeed&CMP=twt_b-gdnnews&utm_medium=Social&utm_source=Twitter#Echobox=1545217936 

Javid rows back on plans for £30,000 immigrant salary threshold

Home secretary also struggles to give details about post-Brexit immigration plans

theguardian.com
 
See Guardian news's other Tweets
 
 

Zgodnie z najważniejszymi punktami, Wielka Brytania po Brexicie będzie przyjmować jedynie takich imigrantów, którzy będą jej potrzebni w rozwoju gospodarczym. Głównie chodzi o wysoko wykwalifikowanych specjalistów, takich jak inżynierowie, informatycy, czy lekarze. Rząd zamierza jednocześnie ustalić próg minimalnych zarobków, które tacy imigranci, zanim zjawią się na Wyspach, musieliby mieć zagwarantowane. Mówi się o 30 tys. funtów rocznie, ale kwota ta ma być jeszcze dyskutowana. Będą też musieli uzyskać 5-letnią wizę.

Rząd chce drastycznego ograniczenia napływu pracowników niewykwalifikowanych, choć sam przyznaje, że są działy gospodarki, jak chociażby rolnictwo czy przetwórstwo, bez których one sobie nie poradzą. Chętni do wykonywania mało skomplikowanych zajęć mają dostawać płatne wizy maksymalnie na 12 miesięcy. Po ich wykorzystaniu będą musieli wyjechać i odczekać kolejny rok, zanim znów będą mogli wjechać na Wyspy. Tacy pracownicy nie będą mieli dostępu do zasiłków.

Po raz pierwszy od dekad będziemy mieli pełną kontrolę nad tym, kto do nas przybywa. Nowy, oparty na kwalifikacjach system imigracyjny, w którym ważne są talenty i umiejętności pracowników, a nie to, skąd pochodzi. Przyciągnie on do Wielkiej Brytanii najbystrzejszych i najlepszych. Otworzy nowe możliwości dla biznesu i będzie sprawiedliwy dla naszych pracowników

– napisała triumfalnie na Twitterze premier Theresa May.

Theresa May
 
@theresa_may
 
 

For the first time in decades we’ll have full control over who comes here.

A new, skills-based immigration system where workers’ talent and expertise matter, not where they’re from.

It’ll attract the brightest and best to a UK open for business and be fair to workers at home.

 
Ludzie o tym mówią: 3 010
 
 

Nowy system ma już nie robić różnic między obywatelami Unii Europejskiej i pozostałych części świata.

Zaprezentowane zasady mają dotyczyć imigrantów, którzy dopiero przybędą na Wyspy po Brexicie. May obiecała, że ci, którzy już tu są, zachowają prawo pobytu, pracy i korzystania ze świadczeń publicznych na dotychczasowych zasadach. Stanie się tak nawet w wypadku twardego Brexitu.

Regulacje mają wejść w życie po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie (czyli od początku 2021 roku). Zakładając oczywiście, że ten okres, zapisany w umowie rozwodowej z UE, w ogóle będzie obowiązywał. Nie wiadomo, jak to będzie wyglądało, gdy UK wyjdzie z Unii bez umowy, co staje się coraz bardziej prawdopodobne.

jr

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako