Help to Save, jak otrzymać od rządu £1,200

Help to Save, jak otrzymać od rządu £1,200

W dzisiejszym wpisie poznasz wszystkie istotne informacje na temat nowego programu rządowego Help to Save. Dzięki niemu, osoby o niskich dochodach w ciągu 4 lat mogą otrzymać bonus w wysokości aż £1,200 

 

Help to Save, co to jest?

 

Help to Save to nowy rządowy program, którego zadaniem jest zmobilizowanie osób o niskich dochodach do oszczędzania i odkładania pieniędzy. Osoby, które zdecydują się na wzięcie udziału w programie i odłożą pieniądze, otrzymają od rządu bonus w wysokości 50% od zgromadzonej kwoty. Program adresowany jest do osób o niskich dochodach i aby w nim uczestniczyć, należy spełnić kilka warunków.

 

Kto może skorzystać z Help to Save?

 

Jak wspomniałem, jedynie osoby o niskich dochodach będą mogły skorzystać z tej propozycji. Aby wziąć udział w programie Help to Save, należy spełnić jeden z dwóch warunków:

  • być uprawnionym do otrzymywania Working Tax Credit, otrzymywać Working Tax Credit lub płatności z tytułu Child Tax Credit (entitled to Working Tax Credit and receiving Working Tax Credit or Child Tax Credit payments)
  • otrzymywać świadczenie Universal Credit i osiągać dochód na rodzinę w ostatnim miesiącu, który bierze się pod uwagę w wysokości £542.88 lub większy (claiming Universal Credit and your household income in your last monthly assessment period was £542.88 or more)

Jaki bonus otrzymam i kiedy?

 

Wysokość premii od rządu uzależniona będzie od kwoty, którą uda nam się zgromadzić na specjalnym koncie. Bonus zostanie przyznany dwukrotnie w ciągu 4 lat. Istnieje możliwość wybrania części lub całości oszczędności, ale może mieć to wpływ na wysokość otrzymanego bonusu. Zobaczmy, jak wygląda do w szczegółach.

Po pierwszych dwóch latach, jeśli udało ci się zgromadzić pieniądze na specjalnym koncie, otrzymasz pierwszy bonus. Będzie on wynosił 50% od maksymalnego stanu konta zarejestrowanego na rachunku.

Jeżeli w dalszym ciągu będziesz odkładać pieniądze, otrzymasz końcowy bonus po kolejnych 2 latach. Ponownie zostanie wzięte pod uwagę najwyższe saldo konta i otrzymasz 50% od kwoty, która jest różnicą od najwyższego stanu konta w pierwszych dwóch latach. Jeśli w ciągu ostatnich dwóch lat, nie uda ci się zwiększyć salda na rachunku, to nie otrzymasz premii.

Maksymalna kwota, którą co miesiąc możesz wpłacać na rachunek, wynosi £50. Robiąc to, w ciągu czterech lat zgromadzisz na koncie £2,400 i otrzymasz co dwa lata dwa bonusy o łącznej wartości £1,200. Bonus zostanie wpłacony na twoje konto bankowe, a nie rachunek Help to Save.

Nie ma obowiązku wpłacania co miesiąc maksymalnej kwoty £50. Można wpłacać niższe kwoty, ale spowoduje to niższe saldo na koncie i w rezultacie uzyskanie niższego bonusu.

Przykład

Wpłacasz co miesiąc £25 przez okres 2 lat. W tym okresie nie wybierasz pieniędzy, więc najwyższe saldo na koncie wyniesie £600. Twój pierwszy bonus to £300, jest to 50% od kwoty £600.

W latach 3 i 4 udało Ci się odłożyć jeszcze £200 (saldo konta Help to Save zwiększyło się w tym czasie z £600 do £800). Końcowy bonus wyniesie £100, 50% od kwoty £200 (brana jest pod uwagę różnica między najwyższym saldem na rachunku w ciągu pierwszych dwóch lat i najwyższym saldem na rachunku w latach 3 i 4). Fakt, że wybrałeś część pieniędzy po osiągnięciu salda £800, nie będzie mieć wpływu na otrzymany bonus.

 

Co się zdarzy, jeśli wypłacę pieniądze?

 

Możesz w każdej chwili wypłacić część lub całość pieniędzy zgromaczonych na koncie Help to Save. Jeżeli jednak to zrobisz, możesz mieć trudności w:

  • powiększeniu salda na rachunku
  • otrzymaniu maksymalnie wysokiego bonusu

Wypłacenie pieniędzy może spowodować, że nie otrzymasz końcowego bonusu, wszystko zależy to od kwoty, którą wycofasz i czasu kiedy to zrobisz.

 

Co się zdarzy z moim rachunkiem Help to Save po 4 latach?

 

Po czterech latach, konto Help to Save zostanie zamknięte. Odłożone pieniądze wraz z końcowym bonusem zostaną przelane do zwykłe konto bankowe.

 

Jak w praktyce wygląda uczestnictwo w programie?

 

Czytając powyższe informacje, wiemy już odrobinę, jak to wygląda. Osoby, które spełniają kryteria i wyślą formularz zgłoszeniowy, otrzymają specjalne konto Help to Save. Konto to przypomina zwykły rachunek bankowy, będzie miało np. sort code, 8-cyfrowy numer rachunku oraz możliwość sprawdzania operacji online i przez mobilną aplikację.

Znając dane konta, będziemy mogli przelewać na nie pieniądze z naszego banku.

Możemy robić co miesiąc zwykły przelew, ale moim zdaniem najlepiej ustanowić w tym celu tzw. Standing Order. Jest to nic innego jak przelew automatyczny, który będzie realizowany określonego dnia miesiąca przez okres czterech lat. Ustanawiając Standing Order, oszczędzamy czas i nie musimy co miesiąc pamiętać o wysłaniu pieniędzy. Osoby, które nie wiedzą jak to zrobić, mogą poprosić o pomoc pracownika banku.

Jaką kwotę przelewać? Takie okazje nie trafiają się zbyt często i wydaje mi się, że warto się sprężyć i przelewać co miesiąc pełną kwotę £50. Pamiętajmy, już po dwóch latach otrzymamy pierwszy bonus £600!

Jeżeli ktoś nie ma pełnej kwoty, to również warto skorzystać z programu, wpłacając £40, £25 czy nawet £10 miesięcznie.

 

Jak skorzystać z Help to Save

 

Program rusza już w październiku 2018 i aby z niego skorzystać, należy wysłać zgłoszenie online na stronie: gov.uk/get-help-savings-low-income/how-to-apply.

To czy ktoś spełnia warunki, będzie weryfikowane za sprawą Government Gateway, więc jeżeli ktoś nie ma tam konta, to warto założyć je już dzisiaj nie czekając do października.

Wysyłając zgłoszenie musimy również podać dane naszego podstawowego rachunku bankowego. Jeżeli jeszcze go nie mamy, udajmy się do banku i otwórzmy rachunek.

 

https://www.smartpolak.co.uk/help-to-save/

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako