W Polsce brakuje pracowników fizycznych

W Polsce brakuje pracowników fizycznych

Aż 51% polskich firm zgłosiło trudności w zakresie pozyskiwania pracowników, a kierowcy, operatorzy maszyn i robotnicy fizyczni należą do najbardziej poszukiwanych zawodów – wynika z ostatniego raportu.

Raport agencji pracy ManpowerGroup pokazuje, że problem ma zasięg globalny i wciąż rośnie. Według raportu, Polska jest jednym z dziesięciu największych krajów walczących o zatrudnienie w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Najwyższy deficyt odnotowano w Rumunii (86%), Bułgarii (68%) i Turcji (66%). Najlepiej pod tym względem wypadły firmy z Irlandii i Wielkiej Brytanii, odpowiednio 18 i 19%.

Firmy produkcyjne i operatorzy maszyn po raz pierwszy w tym roku są na szczycie listy najbardziej pożądanych zawodów w Polsce.

Analitycy uważają, że popyt jest bezpośrednio skorelowany z napływem zagranicznych inwestycji w produkcję i logistykę, a także z automatyzacją polskich firm.

Zarówno w kraju, jak i na świecie, najczęstszą przyczyną niedoboru pracowników, według pracodawców, jest deficyt kandydatów. Firmy narzekają, że potencjalni pracownicy mają brak twardych umiejętności i mają wyjątkowo wysokie oczekiwania finansowe.

W maju stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 6,1%.

Grażyna P.

Źródło: polandinenglish.info

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako