Brytyjskie prawo jazdy straci ważność w Europie po Brexicie!

Brytyjskie prawo jazdy straci ważność w Europie po Brexicie!

Komisja Europejska poinformowała, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, brytyjskie prawo jazdy przestanie być respektowane w UE.

Jeśli te zapowiedzi naprawdę się sprawdzą, to tak jak w przypadku innych państw niezrzeszonych w Unii, kierowcy udający się na kontynentalną część Europy będą musieli wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy. Zgodnie bowiem z konwencją Wiedeńską z 1968 roku brytyjskie prawo jazdy będzie na terenie Wspólnoty respektowane tylko w postaci Międzynarodowego Prawa Jazdy.

Bez jego posiadania nie będzie można nie tylko kierować swoim własnym samochodem na terenie Unii ale nawet żadna wypożyczalnia nie użyczy posiadaczowi brytyjskiego prawa jazdy auta.

W odpowiedzi informacje płynące z Komisji Europejskiej Ministerstwo zapowiedziało, że jeśli rzeczywiście brytyjskie prawa jazdy przestaną być respektowane w Unii to na terenie Wielkiej Brytanii przestaną obowiązywać prawa jazdy wydane w jakimkolwiek kraju Unii. 

Część brytyjskich negocjatorów uważa jednak, że uda się wynegocjować porozumienie na podstawie którego w Unii Europejskiej będzie respektowane brytyjskie prawo jazdy. Ministerstwo transportu twierdzi także, że brytyjskie prawo jazdy będzie respektowane w Europie na podstawie Umowy Genewskiej z 1949 roku, która została podpisana przez większość członków Unii. Dokumentu tego nie ratyfikowały między innymi takie państwa jak Niemcy.

 

W.N

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako