„Coraz więcej polskich katolików chodzi na Wyspach do kościoła”

„Coraz więcej polskich katolików chodzi na Wyspach do kościoła”

Choć trudno dziś przewidzieć, jak zakończą się negocjacje z Unią Europejską, to Polacy w ogóle się nie boją. Co prawda niektórzy wyjeżdżają, ale wielu zostaje.

– powiedział w rozmowie z międzynarodowym tygodnikiem katolickim The Tablet rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ksiądz Stefan Wylężek.

Brexit jeszcze się nie rozpoczął, a w 2017 roku w polskich parafiach na Wyspach o wiele więcej osób przychodziło do kościoła i przyjmowało sakramenty niż w 2016 roku. Kupiliśmy dwa nowe kościoły od metodystów w Swindon i Corby. Na oku mam kolejny kościół na północy Anglii, więc polskie życie katolickie kwitnie i na pewno nie przewidujemy końca naszej obecności tutaj

– podkreślił ksiądz Wylężek.

Od 2004 roku do Wielkiej Brytanii przybyło do 1,5 miliona Polaków szukających tu pracy. Około jedna dziesiąta uczestniczy w mszach, które są odprawiane w 92 parafiach i 127 oddzielnych ośrodkach duszpasterskich.

Na antenie Radia eM ksiądz Wylężek poinformował też, że w Anglii i Walii, jak również w oddzielnych misjach w Szkocji i Irlandii „w pełnym wymiarze godzin” pracuje w tej chwili 120 polskich księży.

Propozycja rządu brytyjskiego jest taka, żeby po Brexicie, do Zjednoczonego Królestwa mogli przyjeżdżać tylko ci, których zarobki wyniosą tu powyżej 30 tys. rocznie. Nikt z księży, i mówię tu o wszystkich księżach, nie tylko polskich, czegoś takiego nie ma.

Księża zarabiają nieco ponad tę sumę – 1000, 1100 funtów miesięcznie. Różnice wynikają z wielkości parafii. Jest więc obawa, czy kapłani dalej będą mogli tu pracować? O tym też toczą się rozmowy z ministrem ds. Brexitu Davidem Davisem.

Ksiądz Stefan Wylężek zaznaczył też, że do tej pory w całym Zjednoczonym Królestwie nie odnotowano „żadnych ataków czy aktów wrogości wobec polskich wspólnot katolickich”.

(…) W ubiegłym roku najpierw w Swindon, a później w Manchesterze zorganizowaliśmy trzydniowy Kongres Nowej Ewangelizacji. Przyszło po ponad 500 osób. Młodych, zaangażowanych ludzi, w tym grupy modlitewne, ewangelizacyjne. Chodzi o to, żebyśmy tym optymizmem i dynamizmem mogli zarazić wszystkich innych.

Polska Misja Katolicka w Anglii i Walii została utworzona przez Konferencję Episkopatu Anglii i Walii w 1948 roku. Na wniosek księdza Stefana Wylężka, w 2014 roku dekret ją powołujący został odnowiony. Mówi m.in. o strukturze Misji, uprawnieniach rektora oraz zadaniach księży. Rektor ma władzę mianowania proboszczów i wikarych. W gestii Misji pozostaje także majątek polskich parafii.

jr

Ważna informacja!
Jeśli dodasz darmowe ogłoszenie na portalu TwojeUK.pl http://twojeuk.pl/ogloszenia/dodaj to Twoje ogłoszenie zostanie dodane losowo na Fan Page TwojeUK.pl - ponad 62.000 polubień!
BEZ KONIECZNOŚCI REJESTRACJI ! http://twojeuk.pl/ogloszenia/dodaj

 

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako