Skandal finansowy na Wyspach! Nawet Królowa inwestuje w rajach podatkowych!

Skandal finansowy na Wyspach! Nawet Królowa inwestuje w rajach podatkowych!

Płacenie podatków to jeden z podstawowych obowiązków wszystkich obywateli kraju. Okazuje się jednak, że bardzo bogaci Brytyjczycy, w tym Elżebieta II, inwestują pieniądze w rajach podatkowych stawiając na firmy co do których są poważne wątpliwości natury etycznej!


Paradise Papers to zbiór materiałów liczący ponad 13 milionów pozycji, w którym dokładnie można prześledzić nie tylko jak działają raje podatkowe ale także kto i jakie sumy w nich zainwestował. Wśród osób, które unikają opodatkowania w Wielkiej Brytanii są nie tylko finansiście czy znani z pierwszych stron gazet celebryci ale także znani politycy! Jak się okazuje wszyscy Ci ludzie wykorzystywali rożnego rodzaje fundacje i spółki krzaki do transferu pieniędzy do rajów podatkowych.

Wśród osób wspominanych się najczęściej w kontekście ujawnionych materiałów jest Elżbieta II, która ulokowała dochody, z wartego prawie pół miliarda funtów majątku Duchy of Lancaster, w spółki z siedzibami na Kajmanach i Bermudach. Brytyjskie media chociaż przyznają, że wszystkie operacje finansowe są całkowicie legalne to jednak zadają pytanie czy Królowa powinna inwestować w tego typu przedsięwzięcia, które nierzadko bazują na niewolniczej wręcz pracy ludzi biednych. Z dokumentów wynika także, że w całą sprawę uwikłany jest także główny doradca młodego premiera Kanady Justina Trudeau, który zarządzał funduszem pomagającym unikać podatków.

W.N

Dołącz do dyskusji:

Komentujesz jako